Mevsim değişikliği ile birlikte gebelikte vücut su meblağ, bağırsak hareketleri yavaşlar, el ve ayaklarda şişlikler olabilir. Bununla birlikte kansızlık, tiroid hormonu eksikliği üzere illetler varsa bu süreç daha zorlayıcı olabilir.Yorgunluğun önlenmesinde yeteri kadar su içmenin kıymetine dikkat çeken Dr. Taşdemir, ana adaylarının gebelik vadesince su gereksinimlerini yeteri kadar karşılaması gerektiğini söyledi.

Dengeli beslenmeye ihtimam gösterin

Sonbaharda gitgide azalan sıcaklıklardan ötürü ana adaylarının istikrarlı beslenmesinin ve mümkün enfeksiyonlara karşı kendisini muhafaza altına almasının ehemmiyetini anlatan Dr. Taşdemir, “Sonbahar ve kış mevsiminde gebelik geçiren ana adaylarının mahsusen beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Bol ölçüde demir içeren zerzevatları; lahana, brokoli, ıspanak ve pırasa tüketmeleri önerilir. Bu sebzeler içerdikleri bol ölçüdeki demir sayesinde direnci artırır, kabızlığı handikaplar. Ana adayı bol ölçüde C vitamini meyveler tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ihmal etmemelidir. Bu devirde enfeksiyon bulaşma riskine karşı havalandırılmamış ortamlardan uzak durmak hayli yararlı olacaktır. Bulunulan noktaların güzelce havalandırılması, ellerin sık sık yıkanmasına dikkat edilmelidir.” dedi.

Grip aşısı yaptırılabilir

Gebeliğin birinci 3 aylık devrinden sonrası kış aylarına denk gelen gebelerin grip aşısı olarak gripten korunabileceğini söyleyen Dr. Taşdemir, grip aşısının bebeğe rastgele bir zarar verdiği için ana adaylarının gönül rahatlığı ile yaptırabileceğini belirtti. Grip aşısı ana adayını gripten korur ve bebeğe rastgele bir zarar vermez. Bu periyotta grip olan gebeleri, hekim tavsiyesi olmadan antibiyotik yahut ilaç almaması konusunda ise münhasıran uyardı.

Stresten uzak durun

Sonbahar ve kış aylarında soğuktan korunmak için pamuklu ve yün kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Taşdemir,” Bu kumaşlar ana adayını çok terlemeden korur, mantar enfeksiyonu riskini en aza indirir, kaşıntı ya da alerjik meselelerin önüne geçmiş olur. Hayat kaidelerinin, mevsim geçişlerini daha kolay atlatmada kıymetli bir faktör olduğunu unutmayalım. Gerilimi hayatımızdan ne kadar uzaklaştırırsanız mevsim geçişlerini de o kadar kolay atlatabilirsiniz. Daha sakin bir hayat tercihi gebelik sürecinizde size âlâ gelecektir. Açık havada yapılan 30 – 40 dakikalık yürüyüşler ana adayının kendisini daha uygun hissetmesini sağlar. Yoga, pilates üzere hem vücudu hem ruhu gerilimden uzaklaştıracak sporlar da ana adaylarına âlâ gelecektir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir