ciglik_atan_cocuk

Geçmişte bağırmayı idare etmek için çok az araca sahip olduğumdan, çoğu zaman aslında bir şekilde veya başka şekilde sonuçlar aldım. Bazen öyle kızgın oldum ki, evet demek istemediğim şeylere evet dedim. Diğer zamanlarda bağırmayı bırakmalarını sağlamak için onları yatıştırmaya çalıştım. Ondan istediklerini alamazlarsa bile, benden bir yükselişe geçebilirler ki bu da kendi gücüne çarpar hepsi uzun vadede daha fazla bağırmaya neden olur.

Bu öfke düğmesini etkisiz hale getirmek için çalışıyordum. Mükemmel değilim ama sakin kalmak ve çocuğunuzun size bağırmayı bırakmasını istiyorsanız paylaşacak araçlarım var.

Sakin olmanın en zor zamanlarından bazıları, bir çocuğun bana bağırdığı zamandır. Özellikle bulunduğum alanı kolayca terk edemediğim bir durumdaysam (belki araba sürerken veya akşam yemeği ocakta yemeğim varsa).

Saldırı hissediyorum, tansiyonumun arttığını hissedebiliyorum ve çoğu zaman bağırmayı durdurmak için çabalıyordum. Bu özellikle, yorgun olduğumda veya dikkatimi gerektiren bir iş yaparken daha çok artıyor.

Yıllar geçtikçe neyse ki daha sakin kalmak için birkaç farklı yol geliştirdim ve daha sakin olunca, çocuklarda daha az bağırıyor. Yavaş yavaş evimiz daha huzurlu bir yer haline geldi.

Bir çocuk bağırırken sakin olmanıza yardımcı olabilecek fikirler:

Tepki vermeden önce duraklatma alıştırması yapın, daha olumlu seçimler yapmak için pratikte çok güçlü şeylerden biri.  Bu beceriyi geliştirebilirsinBu pratik gerektirir, ancak hemen tepki göstermeye her direnişinizde duraklama yeteneğinizi geliştirirsiniz. Bir saniye daha duraklama bile, beyninizi doğru karar verme açısından doğru yönlendirecektir.

Kendinize hatırlatın: Bu onların acil durumları benim değil. Sakin kalarak acil durumlarda yardımcı olabilirim.

Bir çocuğa kendinize veya yüksek sesle bir mantrayı tekrarlayın, örneğin “Onlara saygılı davranmak için birinin söylediklerinden hoşlanmanıza gerek yok”.

Çevreye uyum sağlamak ve sakinleşmek için diğer duyularınızı kullandığınız 3, 2, 1 Sakin Ol tekniğini deneyin.

Kendinize güvenin – 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10…  Hayır, bu sihirli bir sakinleşme çözümü değildir ancak düşünceleriniz sizden kaçarken ve sizi fark ettiğinde, çocuğunuzun bağırmasına bağlanıyorsunuz. Verdiğiniz sayarak beyninizi nötr tutmanıza yardımcı olabilirsiniz. Bazen bir çocuk bağırıyorsa odadan çıkamayız ve daha da kötüsünü yapmadan meşgul olamayız, bu yüzden sayma size geri bağırmadan kalmanın bir yolunu verebilir.

Gerçeklerden sonra işleri parçalara ayırın tekrar sakinleştikten sonra yeniden canlandırın ve kabul edilebilir alternatifler isteyin. Nötr tutmaya çalış. “Dün gece bana gerçekten kızgın ve bağırıyordun. Ne oluyordu? Bununla başa çıkmamızın başka yolları neler olabilir? ”Yokuş aşağı giden bir durumu tekrar ziyaret edebilir ve her birinizin onu daha iyi nasıl idare edebileceği hakkında konuşabilirsiniz. Öfkenizi de kaybettiyseniz, gerçek bir özür sunabilirsiniz. Bunu ne kadar çok yaparsanız, siz ve çocuğunuzun “kabul edilebilir bir şekilde katılmanız” yollarına erişimi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir