Çocuklarınızın da bir birey olduğunu unutmamalı, konuşmalarınızı tavırlarınızı, hal ve hareketlerinizi bu doğrultuda şekillendirmelisiniz. Aileler çocuklarıyla nasıl iletişim kurmalıdır? Sorusu veliler tarafından sıklıkla merak edilen, bazı durumlarda uygulamaya bazen de bertaraf edilen derin bir konudur.

Çocuklarınızın İç Dünyası

Çocuğunuz ile iletişime geçmeden önce “neden” sorusu akıllara gelmelidir. Çocuğunuz genel itibari ile mi yoksa herhangi bir olay sonrası mı iç kapanıklık yaşıyor yoksa yapısı mı bu şekilde. Bu durumlar zamanla aşılabilecek durumlardır, fakat sabır bu işin başında gelir. Çocuğunuzla iletişim için nasıl bir yol izleyeceğinizin öncüsü yaş aralığıdır. Yetişkin ve çocukla aynı yöntemle yaklaşamazsınız. Her seferinde farklı alternatifler deneyerek en doğru yolu bulabilirsiniz. Pes etmemeli, denemeli çocuğunuz ile aranızdaki bağı kuvvetlendirmelisiniz. Unutmamalı bir çocuk ailesinden alacağı destek ile ayağa kalkabilir. Sizin ellerinizde şekillenen bu hayata en iyisini vermelisiniz.

Yasaklar Ve Kurallar

  • Yasak ve kural koymak için sorun odaklı olunmalıdır.
  • Çocuğunuz ile onun da kabul gördüğü bir yaklaşım tarzı ile iletişime geçmelisiniz.
  • Psikolojik çöküntü sebebi aile ile alakalı ise anne, baba ve çocuk şeklinde görüşmeler gerçekleştirilmelidir.
  • Sorun belirlendikten sonra, çocuğunuzun iyiliği için minik sınırlar çizilebilir.

Psikolojik Destek

Sorunların ve olayların üstesinden gelebilmek için çocuğunuza kullanacağınız kelimelerin önemi büyüktür. Karşı tarafın vereceği tepkileri tahmin edemiyorsanız psikolojik desteği alabilirsiniz. Bu durum belki de aileniz için çok daha sağlıklı olacaktır. Olayın bıraktığı izleri siz silmeyi üstlenmeyin, sanıldığının aksine kalıcı psikolojik hasarlara neden olabilirsiniz. Bu sebeple yasaklar ve kurallar koymak için dikkatli olmalı, detayları atlamamalısınız. Bireylerin kaç yaşında olursa olsun aile desteğine her zaman ihtiyacı vardır. Bu sizin için de geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir